Nastavování osobních hranic je jedna ze základních dovedností pro zajišťování naší duševní pohody. V své praxi se s tímto tématem často setkávám a zjišťuji, že klienti často nevědí, jak si zdravé hranice ve svých vztazích nastavit. Nastavování osobních hranic je totiž disciplína, kterou mnohé z nás nikdo neučil a často vlastně ani nevíme, jak ji uchopit. Většina z nás očekává, že ostatní budou naše hranice respektovat. Ve skutečnosti však kromě nás nikdo jiný neví, kde naše hranice jsou a může je nevědomě překračovat. To v nás pak vzbuzuje nepříjemné pocity. V tomto článku se podíváme na to, jak si zdravé hranice nastavit.
Naše osobní hranice definují naší osobnost. Když je dokážeme stanovit, dáváme ostatním najevo, co se nám líbí a co se nám nelíbí, co jsme ochotni učinit a co už ne, jak blízko si pustíme druhého k tělu. Neschopnost nastavení zdravých hranic se projevuje v práci i v osobních vztazích. Má za následek promarněný čas, stres, finanční přítěž i vztahové problémy. Po emoční stránce zažíváme nepříjemné pocity vzteku, rozhořčení a dlouhodobě nenastavené osobní hranice mohou vést až k pocitu vyhoření. Na druhou stranu zdravě nastavené hranice nás v interakci s druhými ochrání a zajistí naší psychickou pohodu. Respektovat své hranice znamená věřit svým hodnotám a přesvědčením, za které jsem ochotný nést osobní odpovědnost. Zdravé osobní hranice jsou pevné, ale zároveň poměrně široké. Pokud se nám něco nelíbí nebo nechceme udělat to, o co jsme žádáni, dáme to najevo – s respektem, pevně a laskavě!
Jak si nastavit zdravé hranice ve vztazích
- Definovat si, co potřebujeme – pokud nevíme, co chceme, těžko si můžeme nastavit hranici. Proto je důležité začít u sebe a zjistit, jaké máme potřeby, co se nám líbí a co už je za hranou. Př.: Uvědomím si, že potřebuji mít více času pro sebe
- Komunikovat – když víme, co potřebujeme, můžeme své potřeby sdělit okolí. A jak? Jemně, korektně. Není potřeba přehnaně vysvětlovat, ale je dobré sdělit důvod, proč je to pro nás důležité. Př.: Prosím tě, potřebuji mít alespoň 30 minut denně čas pouze pro sebe. Je to pro mě důležité, abych zvládal tlak v práci, fungoval doma a byl jsem na tebe příjemný.
- Buďme trpělivý – především ve stávajících vztazích může nastavení hranic chvíli trvat. Je důležité být trpělivý, důsledný a trvat si na svých zásadách. Zároveň je důležité respektovat sebe i druhé.
- Přijměme zodpovědnost – mnoho z nás má obavy z konfrontace s okolím. Pokud se však v některých situacích necítíme dobře, pak je zdravá konfrontace nezbytná. Naopak dlouhodobě tolerovat nepříjemné pocity nám bude ubližovat. Pokud druhým vědomě neubližujeme a obhajujeme své hranice, pak neseme odpovědnost pouze za vlastní emoce. Př.: Prosím tě v té situaci jsem se necítil dobře a chtěl bych dané téma otevřít.
Jak dát všechno, co jste se v tomto článku naučili, skutečně do praxe?
Nastavení osobních hranic je proces, který vyžaduje čas a trpělivost. Postupujte tedy krok za krokem, nebuďte na sebe příliš tvrdí a nezapomeňte si váš pokrok pravidelně kontrolovat a hodnotit. Ale především začněte aplikovat naučené do praxe už dnes! Můžete začít malými kroky, hlavně ale začněte!
Věřím, že s těmito radami a vaší odhodlaností si zvládnete hranice brzy nastavit! Hodně úspěchů.
Jakub
PS.: Nezapomeňte, že jsem tu pro vás. Pokud byste potřebovali jakoukoli pomoc nebo podporu, ozvěte se.