Tajemství změny odhaleno

tajemstvi zmeny odhaleno

Proč se nám tak často nedaří v životě něco změnit? Proč většinou nefungují novoroční předsevzetí? Jak je možné, že se někomu změna podaří a jinému ne? Odpovědi na tyto otázky naleznete níže.

Naše chování a potažmo i život řídí podvědomé programy v naší
mysli. Ty operují v pozadí a často si je vůbec neuvědomujeme. Ať už chceme
zhubnout, mít více peněz nebo zlepšit naše vztahy, pochopení těchto programů,
na základě kterých jednáme, je pro úspěšnou změnu zásadní. Pokud se jen „rozumově“
rozhodneme, že by bylo dobré shodit pár kilo, vydělávat více peněz a nebo
zlepšit naše vztahy, s velkou pravděpodobností bude naše snaha odsouzena k nezdaru.
Po pár dnech snažení totiž opadne úvodní nadšení a naše vlastní mysl začne náš
vznešený záměr sama zpochybňovat.

Jak je tedy možné, že někteří lidé se změnou uspějí?

Ty, kteří svoji změnu dotáhnou do úspěšného konce, čímž je myšleno její dlouhodobé udržení, si prostě začali uvědomovat tyto podvědomé programy ve vlastní mysli.
V další fázi je pak začali nahrazovat novými programy, které byly v souladu s jejich záměry a cíli. Úspěšnost změny je dále dána silou vůle každého z nás. Často právě slabá vůle znemožní realizaci našich plánů a dosažení vysněných cílů. Jak tedy můžeme naší vůli posílit? Představte si vůli jako sval, protože přesně tak funguje – je potřeba ji pravidelně trénovat,
ale nepřetáhnout. Přední světoví odborníci zabývající se tímto tématem se
shodují na těchto bodech:

1. Trénujme svoji mysl a představivost

To nám pomůže nasměřovat svoji pozornost na vytoužené cíle. A jak? Mezi ověřené techniky patří například meditace, trénink vizualizace a nácvik bdělosti v každodenních situacích.

2. Postupujme krok za krokem

Stanovujme si motivující, ale realistické cíle, které si rozplánujeme do postupných kroků. Každý malý úspěch nám pak posílí vůli a dodá odvahu do dalších kroků.

3. Vytvářejme si zdravé návyky

 Když jsme ve stresu a nejsme schopni se kontrolovat, často se uchylujeme ke svým zakořeněným zvykům (zdravým nebo škodlivým), a tak je lepší sklouznout k těm zdravým.

Sebepoznání, silná vůle a sebekontrola jsou zásadní pro uskutečnění úspěšné změny. Pokud tyto vlastnosti budeme rozvíjet, nebudeme muset doufat v účinnost Novoročního předsevzetí.

Stáhněte si ZDARMA
myšlenkové mapy